• Zoznámte sa so SOROBANOM
   • Zoznámte sa so SOROBANOM

   • 26.02.2020 10:50
   • Soroban je jednoduchá a historicky veľmi stará mechanická pomôcka, tzv. počítadlo. Môžeme ho považovať za prvý počítač. V krajinách ako Rusko, Čína, Turecko a Japonsko sa používa dodnes.
   • Soroban je počítadlo, ktoré sa používa  na výpočet matematických operácii. Soroban nie je ako naše moderné elektronické kalkulačny, ktoré plnia všetky matematické funkcie a prezentujú konečný výsledok. Soroban nám pomáha realizovať matematické operácie pomocou kamienkov predstavujúcich jednotlivé čísla na počítadle. To nám umožňuje vykonávať aj zložité matematické výpočty veľmi jednoducho a rýchlo. 

     

    Ako a kde vznikol Soroban

     

    V druhej polovici 15. storočia, okolo roku 1600 sa čínsky Abakus (počítadlo) dostalo do Japonska, kde nastalo zdokonaľovanie japonskej metódy a samotného počítadla. Pôvodne veľký čínsky Abakus bol vylepšený a zredukovaný do malej príručnej podoby a dostal pomenovanie Soroban. 

     

    Technika používania Sorobanu bola v roku 1983 zaradená do učebníc aritmetiky národných základných škôl v Japonsku, ktoré vydávalo ministerstvo školstva. V súčasnosti sa Soroban s jedným päť-jednotkovým a štyrmi jedno-jednotkovými kamienkami na každej tyčke používa v Japonsku od tretieho ročníka základných škôl po vyššie ročníky.

     

    Súčasnú popolaritu Sorobanu spôsobili dva faktory a to zavedenie techniky používania Sorobanu do školských osnov japonského povinného vzdelávania a presadenie Sorobanu v systéme testov efektívnosti od začiatku roka 1928. Používanie Sorobanu stanovilo vysoké štandardy v minulosti aj súčasnosti. 

     

    V mnohých krajinách sveta sa učita používať Abakus už od predškolského veku detí, pretože majú za to, že manipulácia so Sorobanom umožňuje lepšie pochopenie priradenia množstva prvkov v skupine k danej číslici a pomáha podporovať lepšie celkové pochopenie čísel. V neposlednom rade ide aj o veľkú zábavu. 

     

    Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a niet pochýb o tom, že pri manipulácii so Sorobanom je presunutý dôraz z výpočtových schopností k budovaniu myslenia. 

     

    Používanie Sorobanu malo neoceniteľné miesto aj pre mnoho zrakovo postihnutých jedincov pre samotné zobrazenie hodnoty čísla a možnosť vykonávať výpočty hmatom. 

   • Naspäť na zoznam článkov
 • MÁM ZÁUJEM

  aktuálne prebieha registrácia
 • FANÚŠIKOVIA